Popis:
Příspěvek se zabývá trendem přechodu k hodnocení následků úniků škodlivin do atmosféry od deterministického k pravděpodobnostnímu přístupu. Vychází se z modelování náhodných polí radioaktivity ve vzduchu, jejích časových integrálů a depozice aktivity na zemském povrchu. Transport radioaktivity směrem k populaci je popisován řetězcem atmosférického a depozičního modelu, modelem potravních řetězců a modelem výpočtu dávek z ozáření.
V ÚTIA AV ČR je řešen projekt podpořený GAČR (2007-2009), jehož cílem je vývoj a aplikace moderních statistických technik pro zvýšení spolehlivosti výsledné modelové předpovědi na základě asimilace s reálnými pozorováními měřenými v terénu (např. z radiační Sítě včasného zjištění). Pokračuje výzkum pokročilých asimilačních technik pro podporu krizového řízení, které využívají veškeré existující vstupní i výstupní informace modelu i měření.
Pro zájemce bude uvedena ukázka analýzy hypotetického úniku s aktuální meteosituací poskytovanou ČHMÚ a testy efektivity protiopatření v časné či v pozdějších fázích nehody.